Mi történt nálunk?
Szabadkai könyvtárosok a Kárpát-medencei magyar könyvtárosok konferenciáján Csongrádon
2016. május 29-én és 30-ánaCsongrádiCsemegiKárolyKönyvtárésInformációsKözpont ésamagyarországiInformatikai ésKönyvtáriSzövetségszervezésébenidénismegrendezésrekerültaKárpát-medenceimagyarkönyvtárosokkonferenciája. Akonferencián magyarországi , szerbiai, ukrajnai, szlovákiai, romániai, horvátországi ésszlovéniaikönyvtárosokvettekrészt. Avajdaságikönyvtárakat 13 könyvtárosképviselte. SzabadkárólHicsikDóra, BerényiEszter, TenodiMarijana, Omerović Heléna és Bognár Irén vettek részt a találkozón.
A konferencia nyitó napján, május 29-én a szabadkai és a szegedi könyvtár közös kiállítását Szeged és Szabadka irodalmi élete a századfordulón és a XX. század elején, a korabeli újságok és lapok tükrében címmmel a kiállítás szerzői, Kukkonka JuditSzegedről ésHicsik DóraSzabadkáról, nyitották meg. A kiállítás harmadik szerzője Nevena Mlinko a Szabadkai Városi Könyvtár munkatársa.
A program folytatásában Ramháb Máriaaz NKA Bizottság tagja, az Informatikai és Könyvtári Szövetség elnöke vezetett konzultációt a Nemzeti Kulturális Alap könyvtámogatásáról.
A hivatalos program után a Kárpát medence minden részéből Csongrádra érkezett könyvtárosok a csongrádi kollégák vendégszeretetét élvezhették borkóstoló és vacsora keretében, mely jó alkalom volt a barátkozásra és kapcsolatépítésre. Külön ki kell emelnünk Illés Péter, a vendéglátó könyvtár igazgatójának szivélyes fogadását és Bedő Tamás, Csongrád polgármestere személyes hozzájárulását a konferencia megrendezéséhez és sikeréhez.
Hétfőn, május 30-án a konferencián 15 szakmai előadást hallgathattak meg a résztvevők. Az előadók többnyire a könyvtáruk tevékenységéről és az otthoni könyvtári rendszerről tartottak előadást, de fontos infomációkat kaphattunk dr. Nagy Mihálytól, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kapcsolatok Főosztályának vezetőjétől és Kulcsárné Herter Anikótól, a Nemzeti Kulturális Alap igazgatóságának főigazgatójától valamint Káldos János,az Országos Széchenyi Könyvtár általános főigazgató-helyettesétől, amelyek a határon túli könyvtárakat is érintik.
A Szabadkai Városi Könyvtárból Omerović Heléna és Tenodi Marijana A könyvtár, a könyv és az olvasás népszerűsítése a legfiatalabbak körében címen tartottak közös előadást, amelyet egy rövidfilmmel is illusztráltak.
Berényi Eszter, a Szabadkai Városi Könyvtár munkatársa a könyvtár három nyelvű szolgáltatásairól számolt be a konferencián.
A Szabadkai Városi Könyvtár és a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár kapcsolatáról Palánkainé Sebők Zsuzsanna, a Somogyi-könyvtár igazgatója számolt be.
A konferencia ismét jó alkalom volt arra, hogy megismerkedjünk a Magyarországgal határos országok könyvtárainak tevékenységével, a kisebbségi létből adódó specifikumokkal és problémákkal, s a további munkánkhoz gyűjthettünk termékeny gondolatokat.