Kosztolányi Dezső Irodalmi Napok
A Szabadkai Városi Könyvtár ismét ünnepelt
2019. március 28-án nagy érdeklődés mellett tartottuk meg a Kosztolányi Talány vetélkedőt, melynek keretében Kosztolányi Dezsőre, Szabadka kiemelkedő egyéniségére emlékeztünk. Ezúttal a középiskolások mellett, az általános iskolák hetedik és nyolcadik osztályos tanulói is bekapcsolódtak a megmérettetésbe. A Kosztolányi Szervezőbizottság idén három perces videoblogot várt Kosztolányi fölébred 2019 tavaszán címmel, melyre a vajdasági középiskolás csapatok mellett, Magyarországról is érkezett benevezés. A filmeket, Raffai Ágnes, Fejős Csilla, K. Kovács Ákos, Brenner János és dr. Antal Szilárd bírálták el. Az általános iskolások A szegény kisgyermek panaszai c. versgyűjteményből választhattak. A szavalók zsűrijét Szilágyi Áron, Mezei Kinga, Kálló Béla és Raffai Ágnes alkotta. A Kosztolányi Talány résztvevői Lovas Ildikó Rózsaketrec c. könyvével távozhattak. A díjnyertes csapatot Kosztolányi születésnapi partyra invitálta a Szabadkai Városi Könyvtár a kelebiai Ergela lovardába. A program lebonyolítója Berényi Eszter, vezetőkönyvtáros volt.
A Kosztolányi Dezső Irodalmi Napok rendezvény 2019. március 29-én folytatódott a Szabadkai Városi Könyvtár olvasótermében. A tanácskozás 10 órakor vette kezdetét. Köszöntőt, Mihályi Katalin a Kosztolányi Dezső Irodalmi Napok szervezőbizottságának tagja mondott. Az előadás résztvevői: Szőcs Géza Kossuth- díjas költő, aki Száz év után címmel tartott előadást, Kovács Ida irodalomtörténész vetítéssel egybekötött értekezésének címe: Kosztolányi arcai, Urbán László irodalomtörténész: Miért nem kapta meg Kosztolányi Dezső a Nobel-díjat címmel tartott előadást. Irodalmi idézeteket Bíró Erzsébet olvasott fel. A Kosztolányi Dezső Irodalmi Napok vendégei voltak a Szabadkai Magyar Főkonzulátus konzul asszonya Gombár Szeréna, valamint Horvát Tímea, Szabadka Város alpolgármestere.
A hagyományos Kosztolányi Dezső Napok rendezvény keretében a tanácskozás résztvevői megkoszorúzták a Gimnazista elnevezésű bronzszobrot, mely az ifjú Kosztolányit ábrázolja, valamint Kosztolányi mellszobrát és emléktábláját. Ezt követően vendégeink megtekintették a Kosztolányi emlékszobát, a Svetozar Marković Gimnázium épületében.