Hírek
Ninkov K. Olga Az idő arcai című könyvének bemutatója
Tisztelettel várjuk Ninkov K. Olga: Az idő arcai- A szabadkai Városi Múzeum Művészeti osztályának arcképei című könyvének bemutatójára, amelyet a Szabadkai Városi Könyvtár és a szabadkai Városi Múzeum közös szervezésében 2014 január 31-én 17 órakor tartunk a Könyvtár olvasótermében.
A Szabadkai Városi Könyvtár Az idő arcai című könyvet 2013-ban az Év helyismereti könyvének nyilvánította, s e kétnyelvű kiadvány a Legszebb Vajdasági Magyar Könyv díjat is kiérdemelte.
A könyvbemutatón Dragan Rokvić, a SzabadkaiVárosi Könyvtár igazgatója és Hulló István a szabadkai Városi Múzeum igazgatója üdvözli a résztvevőket. A könyvről dr. Irina Subotić művészettörténész, a könyv recenzese, Ágoston Pribilla Valéria, a Szabadkai Városi Könyvtár igazgatóhelyettese, Ljubica Vuković Dulić művészettörténész, a Városi Múzeum kurátora és Svetlana Ždrnja festőművész beszélnek. Az est moderátora Sanja Vasić tájékoztató könyvtáros.
Az idő arcaicímű kiadvány első ízben mutatja be teljes egészében a Szabadkai Városi Múzeum Művészeti osztályán található portrékat (több mint 450 képzéművészeti alkotást), betekintést nyújtva ezzel a jelentős vajadasági művészeti intézmény egyik értékes szegmensébe. A katalógusban az arcképek katalógus-adatain kívül szerepelnek az alkotók (107 életrajzi egység), és számos portréalany életrajzi adatai is, hiszen a művek összeírásán és közreadásán kívül a két leggyakrabban előforduló fontos kérdés: mit tudunk az alkotóról és azok portrétevékenységéről, valamint, kit ábrázol a mű. E publikáció tehát több területen szolgál adatokkal, így páldául a muzeológia, művészettörténet és a kulturtörténet területén. A bemutatott tárgyegyüttesben hivatalos arcképek és polgári, a magánszférára vonatkozó arcképek intim jellegű művészi arcképek és önarcképek találhatóak.
Az alkotók között egyaránt szerepelnek jeles szabadkai alkotók (Almási Gábor, Balázs G. Árpád, Ana Beslić, Boschán György, Csóvits Ilona, Jovan Dević,Aksentije Marodić, Oláh Sándor, Szirmai Antal, Sáfrány Imre, Vinkler Imre), valamint a magyar, szerb és horvát nemzeti művészet szempontjából is jelentős alkotók (Nikola Aleksić,Stjepan Baković,Czigány Dezső, Paja Jovanović, Kernstok Károly, Pechán József, Novak Radonić,Jakobely Károly, Than Mór). Jelen vannak olyan kevésbé ismert, számunkra fontos alkotók is, akik gyakran éppen portrékészítés ürügyén tértek be a városba, (például Ikotics Sándor).
A katalógusban található életrajzok a portréalanyok életrajzi adatait is tartalmazzák, így például jelentős városi polgárok, történelmi személyiségek, mint például Mária Terézia, vagy Szabadka polgármesterei és mások életrajzát.
A katalógus a tárgyak tekintetében 365 képet tartalmaz, ebből 207 olajkép, 106 rajz (ceruza,szénkréta és tus) 27 pasztell, 6 akvarell, 7 tempera, 8 grafika (monotípia, litográfia, rézmetszet) és 4 kombinált technikával készült. A továbbiakban szobrok, plakettek, érmék találhatók, összesen 77 katalógus-egység, és végül 4 fénykép. A képzővűvészeti alkotások keletkezésének ideje a XVII. század végétől (Mathias Hanisch portréja, amely feltehetőleg 1794-ben keletkezett) a XXI. század kezdetéig terjed (Torok Melinda 2005-ben készült önarcképei és Nemes Fekete Edit 2009-ben készült kerámiában megformált önarcképe).