Активности
У друштву Силвије Шесто
Једна од најпознатијих хрватских књижевница за децу и младе, Силвија Шесто, била је у дводневној посети школама у Суботици и околини.
Првог дана свога боравка, у среду 27. новембра, госпођа Шесто се сусрела с ученицима виших разреда подручне школе „Иван Милутиновић" у Малој Босни. Након тога, одржала је књижевни сусрет у просторијама таванкутске основне школе са децом која похађају наставу на хрватском језику у ОШ „Матија Губец" у Таванкуту и ОШ „Владимир Назор" у Ђурђину.
У четвртак, 28. новембра, књижевница је одржала још два сусрета у граду. Најпре се у подне сусрела с ученицима хрватских одељења ОШ „Иван Милутиновић" и ОШ „Матко Вуковић" у читаоници Градске библиотеке. Увече у свечаној сали Гимназије Силвија Шесто је говорила гимназијалцима и ученицима Средње политехничке школе.
Током споменутих сусрета ученици су дознали да књижевница Шесто, осим што је ауторка 32 књиге од којих је двадесетак за децу и младе, потписује 3000 реклама. Такође су сазнали пуно тога из њеног приватног живота као и то да је била репрезентативка стоног тениса те да је мајка троје красне деце. Силвија Шесто је говорила о својим књигама, посебно о пет лектирних наслова, о томе како су приче настајале и како данас многе од њих живе на даскама које живот значе. Њен роман „Дебела" уврштен је на IBBY-еву Часну листу, што значи да је две године био на списку 100 најлепших књига за децу и младе. Нацртала је аутопортрет, делила потписе заинтересованим читаоцима и одговарала на њихова питања, читала је одломке из својих књига, добијала велике аплаузе, постављала наградна питања и делила дарове у облику малених блокова, букмаркера, беџева. Водили су се озбиљни разговори о природи позива и занимања писца те могућностима њиховог афирмисања, о заљубљености, о Земљанима и Зезомљанима који уништавају нашу планету. Оно што се најгласније чуло је књижевничин савет деци да се изборе да раде у животу оно што воле и савет старијима да су деца најмудрији људи и да њихова питања и мудрости треба да слушамо.
Дружење са писцем организовала је Градска библиотека Суботица уз подршку Завода за културу војвођанских Хрвата, НИУ „Хрватска реч" и Града Суботице.