Дани Балинта Вујкова
„Пунолетство” највеће књижевне манифестације Хрвата у Србији
Своје овогодишње, „пунолетно” (осамнаесто) издање Дани хрватске књиге и речи, дани Балинта Вујкова дочекали су као петодневна манифестација (од среде, 23. октобра 2019. године до недеље, 27. октобра 2019. године) с богатим програмом којим се књига и матерњи језик/говор жели приближити различитим групама – од деце, преко младих до одраслих.
Започети пре осамнаест година као дводневна манифестација посвећена у првом реду валоризацији и мултимедијалној „обради” књижевно-језичке сакупљачке оставштине Балинта Вујкова, Дани хрватске књиге и речи – дани Балинта Вујкова су током година, уз допунску одредницу у називу, битно проширили свој програм и број учесника, па самим тим и свој значај, што је за резултат имало и то да их Хрватски национални савет прогласи једном од манифестација од посебног значаја за хрватску националну мањину у Србији. Данас ту манифестацију организационо подржавају уз оригиналног покретача, Хрватску читаоницу из Суботице, и Градска библиотека Суботица, Завод за културу војвођанских Хрвата и однедавно и Хрватски национални савет.
23. октобра 2019. године
читаоница Градске библиотеке Суботица
Књижевни салон
24. октобра 2019. године
ХКЦ „Буњевачко коло” у Суботици
Народна књижевност у школи- у спомен на Балинта Вујкова Диду
24. октобра 2019. године
Гимназија „Светозар Марковић” у Суботици
Радионица за средњошколце
25. октобра 2019. године
Велика већница Градске куће
Мултимедијално вече
Награда за животно дело Мирку Копуновићу
Посебно признање Хрвојки Михановић-Салопек
Организациони одбор 18. Дана хрватске књиге и речи, дана Балинта Вујкова одлучио је ове године доделити и Посебно признање за изузетно издавачко остварење. Ову је награду добила др сц Хрвојка Михановић-Салопек за стручно уређено четворокњижје Изабраних дела Сремца, рођеног Хртковчанина Мирослава Славка Мађера, штампаног у суиздању Завода за културу војвођанских Хрвата из Суботице и Друштва хрватских књижевника Огранак славонско-барањско-сремски од 2014. до 2019. године.
Награда за најбољу књигу у прошлој, 2018. години, која носи име „Емерик Павић”, добила је научна монографија Традиционална баштина, идентитет и миграције бачких Хрвата Шокаца коју је уредила проф. др сц Милана Чернелић с Филозофског факултета у Загребу.
Тријеналну награду ЗКВХ-а „Томо Вереш” за најбоље дело из областинауке добила је књига Историја подунавских Хрвата (Буњеваца и Шокаца) од досељавања до пропасти Аустроугарске монархије чији је аутор историчардр сцРоберт Скендеровић.
О књижевној продукцији Хрвата из Војводине насталој између два Дана упознао нас је Давор Башић Палковић. Као илустрација овој анализи допринела је и истоимена изложба Бернадице Иванковић постављена у каталошкој соби испред читаонице Градске библиотеке Суботица.
Гости с Учитељског факултета у ЗагребуСпецијални гости Мултимедијалне вечери били су чланови Академског збора Учитељског факултета у Загребу који су извели мјузикл Тајна с тавана. Присутнима се обратио и декан Учитељског факултета проф. др сц Синиша Опић који је навео како је једна од мисија загребачког Универзитета, којем припада и овај факултет, развијање науке и уметности за друге универзитете, саставнице и удружења изван Хрватске.
25. – 26. октобра 2019. године
читаоница Градске библиотеке Суботица
Научно-стручни скуп
Учесници научно-стручног скупа посетили су Таванкут и Галерију наиве у техници сламе.
Тогдана је положено цвеће на бисту Балинта Вујкова у парку код Градске куће у Суботици.
26. октобра 2019. године
читаоница Градске библиотеке Суботица
Округли сто на тему Књижевности у преводу – као мостови сарадње
26. – 27. октобра 2019. године
Основна школа „Матко Вуковић” у Суботици
Стручни скуп „Школа као учећа заједница”
Организатори скупа су, уз Хрватску читаоницу, Завод за културу војвођанских Хрвата и Хрватски национални савет из Суботице, а суорганизатор Агенција за васпитање и образовање Републике Хрватске.
Нове књиге
1. Бајке 3 у едицији Изабрана дела Балинта Вујкова2. Дани хрватске књиге и речи – дани Балинта Вујкова : Зборник радова 2018.
Манифестацију су подржали: Министарство културе и информисања Републике Србије, Град Суботица, Централна државна канцеларија за Хрвате изван Републике Хрватске, АмбасадаРепублике Хрватске у Београду, Хрватски национални савет, Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.